Anasayfa / Etiket Arşivi: kimdir

Etiket Arşivi: kimdir

Hasan Hüseyin Kimdir ?

Hasan Hüseyin, Cumhuriyet devri şairlerindendir.  1927 yılında Ankara’da doğmuş , 26 Şubat 1984 Ankara’da vefat etmiştir. • Adana Erkek Lisesi’ni (1948), Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nü (1950) bitirdi. Göksün ilçesinde bir yıl sürmüş öğretmenliğinden, politik eylemle­re katıldığı gerekçesiyle, uzaklaştırıldı. Arzuhalcilik, tabelacılık gibi işlerde çalıştı. Forum dergisini yönetti (1968-1970) Devamını Oku »

Yılmaz Güney Kimdir ?

Yılmaz Güney (Yılmaz Pütün, Doğum: 1 Nisan 1937; Şanlıurfa/Siverek/Desman Köyü, (Daha Sonra Buradan Göç ile) Yenice, Karataş, Adana -Ö. 9 Eylül 1984, Paris) sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazardır.[1] Özellikle Çirkin Kral dönemi sonrasında çektiği ve önemli bir sinemacı olarak kabul edilmesini sağlayan Cannes ödüllü Yol, Sürü, Umutsuzlar gibi filmleriyle tanınır. Devamını Oku »

Gevheri Kimdir ?

XVII. yy. saz şairlerinden Gevheri hakkında bilgiler; ?-1737’den sonra e XVII. yy. ortalarında doğ­duğu ve Kırımlı olduğu sanılıyor. Bir ara Rumeli serhadlerinde bulunduğu, İstan­bul’da Mehmet Bahri Paşa’nm (ölm. 1700) divan kâtipliğini yaptığı da bilinen Gev­heri’nin şiirlerinden çıkarılan bazı ipuçları, henüz hayatını yeterince aydınlatmak­tan uzaktır. Devamını Oku »

Hüseyin Rahmi Gürpınar Kimdir ?

Hüseyin Rahmi Gürpınar; ‘İstanbul’da Bir Frenk’i adlı ilk gazete yazısını 1887 senesinde Ceride-i Havadis’te yayımlayan böylece matbuat hayatına da başlamıştır, aynı yıl Ahmet Mithad Efendi’nin daveti üzerine Tercüman’ı Hakikat gazetesinde yazmaya devam eder. 1893’te muharrir Ahmet Rasim maarife, Safvet Nezihi hariciye memurluğuna Hüseyin Rahmi de on beş yıl çalışacağı nafia nezareti mütercimliğine tayin edilir. Sanatçı, Meşrutiyet’in ilanı ile bu memuriyetten ayrılır. Devamını Oku »

Tunalı Hilmi Kimdir ?

Tunalı Hilmi, 28 Ağustos 1871’de Bulgaristan’ın Eskicuma kasabasında dünyaya gelir. Tunalı Hilmi’nin ailesi Rusya, İngiltere ve Avusturya’nın Osmanlı devleti üzerindeki emellerini gerçekleştirmek için her yolu denemeleri ve bunun için faaliyete geçmelerinden Balkan’larda yaşayan birçok Türk aile gibi rahatsızlık duyar ve muhacir olarak 1876 yılında İstanbul’a gelir, Üsküdar’a yerleşir. Devamını Oku »