Anasayfa / Hobi / Hobi Nedir ? Nasıl Hobi Edinilir ?

Hobi Nedir ? Nasıl Hobi Edinilir ?

Hobi kelimesi günümüzde insanların yapmak zorunda olmadığı fakat yaptığında kendisini mutlu eden, zevk veren kendi mesleği dahilinde yada farklı meslek gruplarına giren ve genellikle boş zamanları değerlendirmek amacıyla yapılan beceri ve yetenek geliştirici, oyalayıcı faaliyetlere verilen addır.
Hobi, yapan kişinin hayatına renk katar ve onu daha da mutlu hale getirir. Pozitif duygularının artması ve ortaya çıkmasına sebep olur.Bazı hobiler gerçekleştirilmesi için yüksek maddi imkanların olmasını gerektirirken bazı hobiler ise evinizdeki kağıt ve kalemlerle bile gerçekleştirilebilecek kadar külfetsizdir.

İnsanlar hobileri uğruna milyonlarca lira harcayabilirler.  Monoton bir hayattan sıkılmış bir insanı yeniden hayata bağlayabilen uğraştır çünkü hobiler
Yüzlerce hobi türü vardır ve size uygun bir hobi bunların arasında mutlaka vardır.

Yapılan araştırmalara göre hayatlarını mutsuz bir şekilde geçiren insanların %40’ı herhangi bir hobisi olmayan insanlardır.

Hobiler belirli sınırlar içinde değildir. Bugüne kadar denenmiş hobilerin yanı sıra bazı insanlar kendi hobilerini kendileri de ortaya çıkarabilmektedir.

Hobisi olan insanlar hakkında yapılan araştırmalara göre genellikle hobi sahibi insanlar daha çok vakti olan genç insanlar ile emekli olmuş sonrasında boşluğa düşmüş insanlar olarak tabir edilse de olay hiç öyle değildir, her yaş gurubunda hobi sahibi insan sayısı oldukça fazladır.

Ancak yaş gruplarına göre hobiler çeşitlilik gösterebilmektedir. Yaşı ilerlemiş insanlar daha az yorucu olan hobileri tercih edebilirken biraz daha genç yaştaki insanlarda böyle bir ayrım söz konusu olmayabilir.Hobinin Faydaları Nedir ?

Hobi sahibi olan kişiler hayata daha pozitif bakan, küçük problemleri büyük sorunlar haline getirmeye insanlar haline dönüşürler. Günümüzde insanların üzerinde ki iş yükünün artmasıyla yaşamda stresli bir hale gelmektedir. İnsanlar kendilerini mutlu eden uğraşlar buldukça stresten de uzaklaşmaya başlamışlardır.

Zamanla yeni ilgi alanınızdan arkadaş çevrenize bahsetmeye başlayacaksınız. Böylece kendinizin sosyal ortamlarda daha etkin hale geldiğinizi fark edeceksiniz. Hatta hobinizin çekiciliği ile orantılı olarak bulunduğunuz ortamdaki tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Arkadaşlarınız sizinle ve yeni hobinizle ilgilenmekten zevk duyacaktır. Bulunduğunuz ortamlarda başka hobilerle uğraşan arkadaşlarınız da olacaktır mutlaka. Böylece siz de diğer insanların hobilerini keşfedebileceksiniz ve belkide kendinize farklı bir hobi daha edineceksiniz.

Boş zamanlarda bir şeyler öğrenmek, el becerisiyle bir şeyler üretmek, zamanı kaliteli geçirdiğinizi hissettirecektir.

Herhangi bir hobi edindiğinizde daha sakin, mutlu ve kendinizi daha sosyal hissedeceksiniz. Hobi edinmek herkes için faydalıdır. Hobi seçiminize yardımcı olacak detaylı makalelerimizi site içerisinde gezerken bulabilirsiniz ancak aşağıdaki hobi çeşitlerini de incelemenizi tavsiye ederiz.

Hobi sahibi olmak, bazı gelişmiş ülkelerde psikoterapilerde tedavi yöntemi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Kişinin kendisini zekâ ve beceri yönünden keşfetmesi, onu gerçekten mutlu ederek üzerindeki stresi atmasını sağlayacaktır. Hobi edinmek herkes için faydalıdır. Yüzyıllarca öncesinde padişahların bile kendilerine göre bir hobisi bulunmaktaydı ki günümüzdeki yöneticilerinde hobileriniz olduğu bilinmektedir.Hobi Çeşitleri Nelerdir ?

  • Spor Hobileri : Spor alanında hobiler oldukça fazladır, birkaç örnek vermek gerekirse; dağcılık, yüzücülük,tenis, fitness gibi ana başlıklar sayılabilir. Ancak belirttiğimiz üzere spor kategorisinde oldukça fazla yapılabilecek hobi türü bulunmaktadır. Bu sebeple spor kategorimizi mutlaka incelemenizi öneririz
  • Müzik Hobileri : AtalarımızMüzik ruhun gıdasıdır” diye boşuna söylememiştir. Müzik insan ruhunu rahatlatan bir aktivitedir. Müzik dinlemek artık ihtiyaç olarak görünmeye başlasa bile müzik dinlemek bir hobidir. Yeteneğiniz yada azmininz varsa bir müzik aleti çalarakta hobi sahibi olabilirsiniz.
  • Elişi Hobileri : Yeteneklerinizle harika fikirlerinize hayat verebileceğiniz hobi dalıdır. Bazı seçeneklerde maddi olarak hiç külfeti yokken bazı elişi hobilerinde oldukça çok para harcamanız gerekebilir. En kolayından karakalem ile resimler yapabileceğiniz gibi model araba ,model uçak yapmak gibi bir hobiye sahip olursanız biraz para harcanması gerek
    ebilir. Yada evde bulunan ipliklerle örgü örebilirsiniz yada ahşap boyama yaparak içinizde saklı olan renkli dünyanızı ortaya çıkarabilirsiniz. Elişi hobileride oldukça fazla ve detaylıdır.Sanat Hobileri :İçinizde bir sanatçı besliyor ama bunu dışarıya çıkartamamışsanız bu hobi türü tam size göre. Sanat hobileri sizin sanatın içine dahil edip bir sanatçıya dönüştürebileceği gibi genel kültürünüzü geliştirebilecek türde bir hobidir. Bu hobi de illaki sanat yapacaksınız diye bir durum söz konusu değil. İyi bir sinema sever, iyi bir tiyatro izleyicisi yada iyi bir kitap okuru olabileceğiniz gibi belki de tarihe adınızı yazdıracak olan bir yazarımız bir şairimiz veya muhteşem bir oyuncumuzsunuzdur.
  • Kolleksiyonculuk : Tarihin en derin köşesinde saklıdır koleksiyonculuk. Uzun yılların birikimidir koleksiyon yapmak. Oldukçada uzmanlık gerektiren ve bu uzmanlığı siz bu hobiyi kendiniz yapmaya başladığınızda size kazandıran bir hobidir. Para koleksiyonundan pul koleksiyonuna model arabadan tarihi araba koleksiyonuna kadar uzundur bu hobi. Kolleksiyonculuk kategorimizi inceleyerek detaylara ulaşabilirsiniz.
  • Zihin Geliştiren Hobiler: Aslında herkesin yapmasını isteyeceğimiz bir hobidir zihin geliştiren hobiler. Zihni gelişmiş bir insanla oturup sohbet etmek kadar güzel başka bir sohbet türü yoktur. Sizi sevilen bir insan yapmanın ötesine taşır. Zihin geliştiren hobiler ufkunuzu açar ve daha etkin bir hale dönüştürür. Peki nedir bu zihin geliştiren hobiler kısa bahsedelim; Satranç oynamak, sudoku çözmek, bulmaca çözmek,mental aritmetik, yapboz yapmak bu türdeki dikkat çeken başlıklardır. Ancak zihin geliştiren hobi çeşidi azımsanmayacak kadar azdır.

Hobi çeşitleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur , yukarıda sadece altı hobi ana başlığını küçük cümlelerle özetlemeye çalıştık. Ancak hobi kategorilere sığmayacak kadar geniştir. Sitemizde bulunan yazılarımızı inceleyerek kendi hobinizi seçebilirsiniz ve sitemizde olmayan hobileri bize ulaşın linkimize tıklayarak bize iletebilir ve daha fazla insnanın bu hobileri edinmesine vesile olabilirsiniz.

Hobisiz kalmayın, hobilerinizle mutlu olmaya başlayacaksınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.